"osiedlowe rewolucje" na ul. stryjeńskiej

Sobota, 20 listopada, okolice godziny 9.00. Na parking przed paczkomatami w okolicach skrzyżowania ulicy Strzeleckiej i Stryjeńskiej zaczynają przyjeżdżać zakupione rośliny, obok koparka niweluje teren i rozgarnia nawieziona ziemię humusową. Chwilę później pojawiają się pierwsi chętni do pracy, najpierw z Zarządu Osiedla nr 3, do których dołączają kolejni mieszkańcy, również ci najmłodsi.

Mniej więcej tak rozpoczęły się prace mające na celu uporządkowanie terenu w okolicach skrzyżowania ulicy Strzeleckiej i Stryjeńskiej, miejsca bardzo mocno uczęszczanego ze względu na bliskość szkoły, żłobka, paczkomatów i sąsiadującego budynku usługowego. Z kolejnymi minutami i godzinami, dzięki zaangażowaniu sporej grupy okolicznych mieszkańców prace nabierały rozmachu. Najpierw wyrównaliśmy teren, następnie przyszedł czas na nasadzenia: dwa większe drzewa: platan klonolistny oraz wiśnia, wokół nich między innymi dziesiątki róż, traw czy suchodrzewów. Kolejnym  etapem było wyłożenie gruntu geowłókniną, co przy takiej ilości nasadzeń wcale nie było takie proste. Kiedy podłoże było już gotowe całość została wysypana żwirem płukanym, którego ostatecznie zużyliśmy aż 9 ton. Ale było warto! Na koniec ostatnie poprawki, wytyczenie i wykonanie dwóch ścieżek prowadzących do paczkomatów z ul. Strzeleckiej. ostatnim akcentem będzie wykonanie jeszcze jednego miejsca parkingowego (widać je na zdjęciu, to fragment niezagospodarowanego terenu).

Całość zajęła nam około 6 godzin a efekty możecie podziwiać na zdjęciach poniżej, aczkolwiek tak naprawdę dopiero wiosną, kiedy posadzone rośliny się zazielenią a róże zakwitną widoczny będzie prawdziwy efekt pracy. Pracy kilkudziesięciu mieszkańców, którzy mimo kiepskiej pogody postanowili wyjść z domów i zaangażować swój czas i pracę na rzecz poprawy wyglądu naszego otoczenia. Warto też zauważyć, że działaliśmy we współpracy z zarządcą sąsiadującego budynku usługowo-mieszkalnego, który wcześniej wziął na siebie oczyszczenie terenu, zebranie wierzchniej warstwy ziemi oraz dbanie o nasadzenia i ich podlewanie przez do czasu ich pełnego ukorzenienia, czyli przez 2 lata.

Warto też zauważyć, że była to pierwsza tego typu akcja rewitalizacji zwykle zaniedbanych terenów zielonych na naszym osiedlu, szczególnie w ciągu ulicy Strzeleckiej. Jeszcze w 2021 roku zrewitalizujemy fragment „mikroparku” w okolicy ul. Strzeleckiej i Chełmońskiego a w roku 2022 zaplanowane mamy kolejne tego typu realizacje. Liczymy, że i w tych przypadkach okoliczni mieszkańcy wezmą sprawy w swoje ręce i dołączą się do organizowanych przez nas działań