Kolejne nowości na zielonym przylądku!

Ostatnie dni i tygodnie to kolejne zmiany i nowości na Zielonym Przylądku. Mimo coraz gorszej pogody i krótszych dni udało się wykonać kolejne trzy kroczki w kierunku realizacji koncepcji zagospodarowania tego miejsca 🙂
Pierwszym z nich jest powstanie Zielonego Placu Zabaw – dzięki uzyskanemu dofinansowaniu zewnętrznemu na projekt „To się nie uda? Uda się, uda!” w wysokości 7.000 zł oraz zaangażowaniu i pomocy mieszkańców udało się stworzyć, a właściwie to tak naprawdę rozpocząć tworzenie wyjątkowego placu zabaw, który w większości będzie zbudowany z roślin. Wspólnie posadziliśmy setki traw, bambusów, buków czy wierzby energetycznej. Dzięki powstałym skrytkom, zakamarkom, labiryntom i zakątkom to dziecko będzie mogło zdecydować, czy aktualnie jest w zamku, labiryncie, dżungli czy igloo. Ograniczać będzie je jedynie wyobraźnia. W kolejnych etapach, już w przyszłym roku pojawią się następne elementy, w tym np. zjeżdżalnie.

  • Projekt „To się nie uda? Uda się, uda!”  został dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030 w ramach Konkursu Wielkopolska Wiara.

Kolejnym nowym elementem jest kontener, który wreszcie do nas dojechał i który stanie się naszym zapleczem organizacyjnym, magazynem i – np. w razie niesprzyjającej pogody – schronieniem. Na razie może nie wygląda jakoś bardzo estetycznie, ale niebawem i to się zmieni. W pierwszej kolejności zostanie przykryty zielonym dachem. I nie chodzi tutaj o kolor ale o to, że na tym dachu będą posadzone rośliny. Część konstrukcji (szkielet) pojawi się jeszcze w tym roku, kolejne elementy na wiosnę 2022. Oprócz funkcji zaplecza/magazynu kontener będzie również oparciem, na którym zainstalowane zostaną wspomniane wcześniej zjeżdżalnie jako kolejne atrakcje sąsiadującego z kontenerem Zielonego Placu Zabaw.
Zakup i transport kontenera częściowo pokryliśmy ze środków osiedlowych a częściowo z innego projektu zewnętrznego – Nasza mała Ojczyzna, robimy to dla Niej i dla nas.

Równolegle przygotowane oraz zainstalowane zostały dwa podesty z desek tarasowych, na każdym z nich po pięć siedzisk z beczek oraz stół, czyli idealne miejsca na wiosenne pikniki w plenerze, gry planszowe, karciane czy inne aktywności, które nie obejdą się bez stołu i „krzeseł”. Również to działanie było finansowane częściowo z budżetu Osiedla nr 3 a częściowo z projektu Nasza mała Ojczyzna, robimy to dla Niej i dla nas.

  • Projekt „Nasza mała Ojczyzna, robimy to dla Niej i dla nas” został dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030